Medus, medaus rūšys ir nauda
Medaus kilmė
Medaus rūšys
• Liepų medus – šviežias šis medus būna šviesiai geltonos spalvos, prieš šviesą galima matyti žalsvą atspalvį. Maloniai kvepia liepų žiedais. Susikristalizavęs liepų medus pasidaro švelniai gelsvas, netgi balkšvas. Kristalizuojasi itin mažais kristalais. Ragaujant juntamas gaivus mėtos, žaliosios citrinos skonis. Šį medų rinkitės, kai užklumpa peršalimo ligos, jis malšina kosulį, skatina prakaitavimą. Liepų medus turi naudingų medžiagų: vitaminų B, C, biotino ir niacino, cinko, kalcio, kalio, magnio. Dėl vitaminų ir aminorūgščių kiekio jis naudingas sergantiesiems virškinimo trakto ligomis – meduje esantys elementai pasižymi priešuždegiminiu poveikiu skrandžio sienelėms.
• Aviečių medus – šviesiai geltonas su žalsvu atspalviu, susikristalizavęs darosi labai šviesus su pilkšvu ar melsvu atspalviu, kristalizuojasi smulkiai, malonaus aviečių kvapo. Tinka peršalimo ligoms gydyti, malšina kosulį, galima vartoti profilaktiškai.
• Grikių medus – jam būdinga tamsiai ruda spalva, kartais su rausvais atspalviais ir lėtesnė kristalizacija. Grikių medus yra aštraus specifinio pikantiško skonio ir stipraus, išraiškingo kvapo. Šis medus suteiks aromatingumo jūsų kepiniams: naminei duonai ar kalėdiniams meduoliams ar pyragams. Grikių medus turi daug geležies, baltymų ir antioksidantų, jis pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis. Itin naudingas pagyvenusiems žmonėms, esant mažakraujystei, sergant peršalimo ligomis, patiriant stresą, organizmo perdegimą. Šiame meduje daug vitaminų ir mineralų (cinko, kalio). Grikių medų rekomenduojama vartoti žmonėms, kurie serga ateroskleroze arba priklauso rizikos grupei.
• Viržių medus – Lietuvoje tai viena retesnių medaus rūšių. Viržių medus pasižymi stipriu aromatu. Šiam medui būdingas žiedų skonis, jis turi šiek tiek aštrumo. Šis medus būna rusvos spalvos. Viržių medui būdingas didesnis nei įprastai drėgmės kiekis, todėl jis galioja trumpiau, lyginant su kitų rūšių medumi.
• Pievų medus yra poliflorinis, t. y. surinktas iš daugelio augalų žiedų, malonaus skonio, geltonas arba gelsvai rusvos spalvos. Jame yra daug aromatinių medžiagų, nemažai B grupės ir C vitaminų. Jis vertingas nusilpusiems žmonėms ir peršalimo ligoms gydyti.
• Miško medus – dažniausiai tamsus (priklauso nuo miško augalų), turi daug mineralinių medžiagų, kalio ir natrio druskų. Labai naudingas žmogaus organizmui.
• Lipčiaus medus – šio medaus būna ne visada, tik susidėliojus tinkamoms gamtos sąlygoms – turi būti karšta ir drėgna. Lipčiaus medus yra kitos kilmės – jis yra bičių gaminamas ne iš nektaro, o iš augalo sulčių. Amarai pagraužia liepų, kitų augalų lapus arba pumpurėlius. Tada augalas per tas pagraužtas vietas išskiria augalo sultis. Bitės šį saldų skystį renka ir nešasi į avilį.
Medaus nauda
Medų vartoti labai naudinga, nes jame yra žmogaus organizmui reikalingų mineralinių medžiagų: geležies, kalio, kalcio, magnio, natrio, vitaminų. Be to, medus pasižymi antibakterinėmis, imunitetą ir organizmą stiprinančiomis savybėmis.
Medus apsaugo organizmą nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio.
Saikingai vartojamas medus gali padėti reguliuoti organizmo medžiagų apykaitą.
Medus vartojamas viršutinių kvėpavimo takų uždegimo (laringito, faringito, sinusito, tracheito, ūmaus bronchito) atvejais kaip antibakterinė ir kosulį mažinanti priemonė. Sergant medų reikėtų gerti su šiltu pienu, arbata.
Medus yra efektyvus, gydant ūminį ir lėtinį kepenų uždegimus, hipertoniją ir aterosklerozę, kvėpavimo ir virškinamojo trakto ligas. Vakare išgertas medaus tirpalas gerina miegą ir tinka vartoti jautriems asmenims, ypač nemigos metu.
Medaus vonios raminamai veikia nervų sistemą, stiprina organizmą, gerina miegą. Į šilto vandens vonią reikia įdėti 200 g medaus, gerai išmaišyti ir tokioje vonioje pagulėti 20–30 min.
Sveikatai stiprinti ir profilaktiškai naudokite tik ekologišką, natūralų, kokybišką, lietuvišką medų. Jis turi būti reikiamos konsistencijos, gero skonio, be pašalinių kvapų. Patartina suvartoti 50–100 g medaus per parą, šį kiekį galima suvalgyti per 3–4 kartus: prieš pusryčius ir pietus su šiltu vandeniu, po vakarienės prieš miegą.